Uczestniczę we wspólnocie Kościoła
sobota, 07-09-2024
W tym roku próbujemy dostrzec i przyjrzeć się różnym powołaniom w Kościele. Zauważmy fakt, że wszyscy jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni, że dzięki naszej różnorodności możemy się uzupełniać i wzajemnie sobie służyć tym, co każdy z nas otrzymał. Niech każdy z nas na nowo odkryje swoje powołanie i charyzmat, którym został obdarowany. Może wtedy zobaczy jakie zadania i funkcje w Kościele wyznaczył mu Pan Bóg. Może odkryje, że jest niepowtarzalny i jednocześnie niezbędny do udziału w Bożym planie zbawienia.
Zechciejmy pobudzić wszystkich parafian do refleksji nad jakością swej przynależności do Kościoła, swojego bycia w Kościele i zaangażowania na rzecz jego rozwoju i realizacji jego misji. Może będzie to odpowiedni czas, aby bardziej zaangażować się i odkryć swoje miejsce w Kościele? Stojąc u progu nowego roku duszpasterskiego, może warto przypomnieć wspólnoty, które obecnie działają w naszej parafii.
Być może któraś z nich jest właśnie dla ciebie...
Żywy Różaniec
Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa
Lektorzy Świeccy
Ministranci
Wspólnota Najdroższej Krwi Chrystusa
Schola "Mikołajki"
Ruch Światło-Życie
Parafialny Zespół Caritas
Chór Kolegiacki
Grupa Odnowy w Duchu Świętym
Rok ten ma pomóc Kościołowi w Polsce postawić pierwsze kroki ku odnowie.
Kierunek drogi odnowy wytyczył całemu Kościołowi papież Franciszek w haśle: Ku Kościołowi synodalnemu: wspólnota – uczestnictwo – misja. Wynika zeń, że Kościół należy przede wszystkim uczynić bardziej synodalnym, tzn. bardziej wspólnotowym i to na dwóch poziomach: w sposobie życia i funkcjonowania, a także w formie rozeznawania woli Bożej.
„Chcemy pobudzić wszystkich do większego zaangażowania w to dzieło. Mam na myśli: gorliwe zaangażowanie w kształtowanie żywej więzi z Bogiem, przez czerpanie z tego, co święte, z Bożej łaski i prawdy, czyli wielką troskę o własne uświęcenie; świadome, odpowiedzialne i aktywne współuczestnictwo w dziele urzeczywistniania i rozwoju wspólnotowego sposobu życia i działania Kościoła w danym środowisku życia; współudział w rozeznawaniu woli Bożej w społecznych uwarunkowaniach konkretnej wspólnoty” – zwrócił uwagę Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.
Dwoma głównymi celami w tym roku są:
1. Ożywienie wspólnotowości w naszym Kościele.
2. Zdynamizowanie uczestnictwa w nim każdego ochrzczonego.
Przekłada się to na cele szczegółowe, które wyznaczają szereg zadań związanych z przyjęciem, rozumieniem i realizacją soborowej wizji Kościoła jako komunii, czynienie go domem i szkołą komunii zarówno dla tych, którzy się z nimi odważnie identyfikują, jak i tych, którzy się od niego z różnych przyczyn, także tych leżących po stronie Kościoła, oddalili.